Kaydırma Kilidini devre dışı bırakma

Normalde, elektronik tabloda bir hücre seçiliyken ok tuşlarına bastığınızda, bastığınız ok tuşuna bağlı olarak seçim yukarı veya aşağı ya da sola veya sağa doğru hücreler arasında tek tek ilerler. Ancak, Kaydırma Kilidi (Scroll Lock tuşu) etkin durumdayken ok tuşlarına basarsanız, bir satır yukarı veya bir satır aşağı kaydırmış olursunuz. Ya da bir sütun sola veya bir sütun sağa kaydırabilirsiniz.

Kaydırma Kilidi klavyede bulunan iki eylemli bir kilitleme tuşudur (Büyük Harf Kilidi [CAPS LOCK] tuşu gibi). Tuşa basıldığında Kaydırma Kilidi etkinleştirilir. Ok tuşlarını hücreler arasında ilerlemek için kullanmak isterseniz, Kaydırma Kilidini devre dışı bırakmalısınız.

 

Kaydırma Kilidini devre dışı bırakma

Aşağıdakilerden birini yapın:

  • Klavyenizin Kaydırma Kilidi (Scroll Lock veya ScrLk olarak yazılmış olabilir) tuşuna basın.
  • Klavyenizde Kaydırma Kilidi tuşu yoksa, bilgisayarınızda Başlat, Tüm Programlar, Donatılar, Erişim Kolaylığıöğelerine gidin ve Ekran Klavyesi‘ni tıklatın. Ekran klavyesi ekranda göründüğünde slk düğmesi‘ni tıklatın.

Windows Ekran Klavyesi'nde Kaydırma Kilidi tuşu

NOT    Ekran klavyesini kapatmak için, ekran klavyesinin sağ üst köşesinde X simgesini tıklatın.

 

Kaydırma Kilidiyle ilgili sorunları giderme

Kaydırma Kilidinin etkin olduğunu, Excel durum çubuğunda görünen Kaydırma Kilidi ifadesinden anlayabilirsiniz.

Durum çubuğunda gösterilen Kaydırma Kilidi

Kaydırma Kilidinin etkin olduğundan şüpheleniyorsanız, ancak Excel durum çubuğunda Kaydırma Kilidi ifadesi görünmüyorsa, bunun nedeni muhtemelen durum çubuğunun Kaydırma Kilidi durumu gizlenecek şekilde özelleştirilmiş olmasıdır. Sorunun bu olup olmadığını anlamak için, Excel durum çubuğunu sağ tıklatın. Kaydırma Kilidi seçeneğinin solundaki onay kutusu Excel durum çubuğunda Kaydırma Kilidi durumunun gösterilip gösterilmeyeceğini belirler. Onay kutusu görünür durumdaysa, Kaydırma Kilidi etkinleştirildiğinde Excel durum çubuğunda Kaydırma Kilidi ifadesi görünür.

Durum çubuğu için menüyü özelleştirme

Onay kutusu, durum çubuğunda Kaydırma Kilidi durumunun görüneceğini belirtmektedir.

Kaydırma Kilidi onay kutusu seçilmemişse, Kaydırma Kilidi etkinleştirildiğinde Excel durum çubuğunda Kaydırma Kilidi ifadesi görünmez. Kaydırma Kilidinin durumu, Kaydırma Kilidi seçeneğinin sağında görünür.

Durum çubuğu için menüyü özelleştirme

Ok, şu anda Kaydırma Kilidinin etkin olduğunu göstermektedir.

Durum Açık olarak ayarlıysa, Kaydırma Kilidi etkindir. Durum Kapalı olarak ayarlıysa, Kaydırma Kilidi etkin değildir.