Masaüstü ya da Explorer penceresi veya klasör içeriğin de bir değişiklik yaptığınızda otomatik olarak yenilenir. Bunun için, yeni bir kısayol oluşturarak da yapabilirsiniz.

Ama zaman zaman, ya F5 tuşuna basarak veya içerik menüsü yoluyla, masaüstü ya da pencere otomatik yenileme ve değişiklikleri görmek için, elle yenilemek seçenekleri vardır.

 

Masaüstü Otomatik Olarak Yenilenmez, Yenilemek İçin; 

Eğer masaüstünüzü sık sık yenileme gereksinimi duyarsanız, bu sorunu düzeltmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni (Registry Editor ) açın ve aşağıdaki kayıt defteri anahtarına (registry key) gidin:

HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID 

 

Burada sağ tıklayın ve dontrefresh için arama yapın. Onu bulun ve ” 1 ” için ayarlanmış bir değeri varsa, ” 0“olarak değiştirin.

HKEY_CLASSES_ROOT \ CLSID \ {BDEADE7F-C265-11D0-BCED-00A0C90AB50F} \
burada üç anahtar var bunlar sırasıyla ” DontRefresh,0,1″ dir bunlar otomatik F5 seçenekleridir bunu 0 konumuna alırsanız otomatik olarak yenilemeye başlıyacak ve anında refresh iniz gerçekleşecektir.

Bu çoğu durumda sorunu çözme de yardımcı olduğu bilinmektedir.

Bu sorun oldukça yaygın olduğu görünüyor – o kadar ki hatta bunun için yapılmış bir kısaltma olduğunu: WEDR – Windows Explorer Doesnt Yenile! BSOD şimdi bir yardımcı.

Windows 7 de Microsoft, KB960954 ve KB823291 Bu gibi sorunları çözmek için bazı düzeltmeler yayımladı. İndirebilir ve uygulamak için karar vermeden önce, lütfen işletim sistemi için geçerli olup olmadığını kontrol edin.